Dom Pomocy Społecznej dla Osób
Dorosłych Niepełnosprawnych
Intelektualnie im. Jana Pawła II

w Gliniku Dolnym

wyszukiwarka :

czegoś nie możesz znaleźć ? poszukaj

Kinezyterapia

Kinezyterapia:

Zajęcia z kinezyterepii  (leczenie ruchem) odbywają się w specjalistycznie wyposażonej sali.

Znajdują się w niej m.in.:

  • rowery stacjonarne: Wykorzystywane do ćwiczeń oporowych kończyn dolnych. Regularny trening na rowerze obniża ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe, zwiększa pojemność płuc a także wzmaga spalanie tłuszczów. Tego rodzaju wysiłek dostosowany jest do osób w każdym wieku, niezależnie od stopnia sprawności.
  • bieżnia: Ttrening na bieżni poprawia stan zdrowia i sprawność fizyczną, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, ponad to systematyczne ćwiczenia na bieżni kształtują sylwetkę, zwiększają wytrzymałość mięśni, kości i więzadeł, grubość chrząstek oraz obniżają ciśnienie krwi, poprawiają wydolność serca i płuc. Zaletą treningu jest niewielkie obciążenie układu kostno- stawowego.
  • stepper : Wykorzystywany jest o ćwiczeń oporowych kończyn dolnych, dzięki temu kształtowane są mięśnie w obrębie pośladków i nóg. Powoduje to znaczny wzrost stabilności i wytrzymałości nóg oraz poprawę postawy za sprawą wzmocnienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
  • stół do pionizacji : Wykorzystywany jest do terapii z osobami długotrwale pozostającymi w pozycji leżącej. Służy dostosowaniu układu krążenia do zmiany pozycji ciała, a także poprawia funkcjonowanie układu oddechowego oraz nerwowego.
  • UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego): Kabina do ćwiczeń w podwieszeniu - UGUL służy do wykonywania ćwiczeń w odciążeniu, z oporem, podwieszeń całkowitych i częściowych. Ćwiczenia zapobiegają powstawaniu przykurczów, zwiększają możliwości siłowe oraz ruchomość stawów, a także przeciwdziałają zanikom mięśniowym.
  • drabinki i materace - Służą do indywidualnych ćwiczeń mieszkańców pod nadzoremterapeuty.
  • sprzęt pomocniczy- W skład sprzętu wchodzą : piłki, woreczki, taśmy thera-band oraz trenery dłoni, np. piłeczki, jeżyki, ringo.

 1_800