Dom Pomocy Społecznej dla Osób
Dorosłych Niepełnosprawnych
Intelektualnie im. Jana Pawła II

w Gliniku Dolnym

wyszukiwarka :

czegoś nie możesz znaleźć ? poszukaj

Biblioterapia

       Biblioterapia - to relaksujący wpływ literatury na nasze samopoczucie. Terapia  za pomocą słowa pozwala na zmianę nastroju, pobudza wyobraźnię, rozwija  procesy poznawcze, redukuje stres.

     W Domu Pomocy Społecznej w Gliniku Dolnym podopieczni w ramach biblioterapii mogą nie tylko przeczytać książkę, czy czasopismo ale przede wszystkim podyskutować na temat przeczytanej lektury, mogą wymienić poglądy, myśli. Literatura pozwala im realistycznie spojrzeć na własną sytuację, daje świadomość, że nie jest się jedynym człowiekiem borykającym się z problemami, że istnieje wiele rozwiązań ich własnych problemów. Bardzo ważne jest, aby książka czy czasopismo były dopasowane do nastrojów podopiecznych, bowiem nieprawidłowo dobrana książka może poważnie zaszkodzić.

Terapia za pomocą słowa to także przedstawienia, inscenizacje o różnej tematyce przygotowywane wspólnie z mieszkańcami na różnego rodzaju okazje, to oglądanie filmów, prowadzenie kroniki, albumów.

Biblioterapia jest doskonałym lekarstwem na stres, pomaga w leczeniu wielu dolegliwości zarówno fizycznych jak i psychicznych.

5_800 

6_800