Dom Pomocy Społecznej dla Osób
Dorosłych Niepełnosprawnych
Intelektualnie im. Jana Pawła II

w Gliniku Dolnym

wyszukiwarka :

czegoś nie możesz znaleźć ? poszukaj

Silwoterapia

        Silwoterapia to metoda terapeutyczna oparta na kontakcie z przyrodą. Przebywanie na łonie natury, pośród drzew z dala od ruchu ulicznego wycisza, odpręża, relaksuje, poprawia zarówno stan psychiczny jak i fizyczny. Celem tego rodzaju terapii jest rozładowanie napięć, rozluźnienie i uspokojenie.

Przebywanie na świeżym powietrzu wśród przyrody napawa każdego pozytywną energią. Umiejętne wykorzystanie tego co daje nam natura prowadzi do osiągnięcia dużego sukcesu terapeutycznego. W liściach drzew obecne są bowiem substancje o działaniu bakteriobójczym, witaminy, mikroelementy, dezynfekujące olejki eteryczne, ale przede wszystkim drzewa to ogromne pokłady energii. 

        W Domu Pomocy Społecznej w Gliniku Dolnym dla podopiecznych organizowane są wycieczki i spacery w najbliższą okolicę w celu obserwacji roślin i zwierząt w naturalnym środowisku. Mieszkańcy z takich wędrówek przynoszą materiały (szyszki, liście, kasztany, żołędzie, itp.), które wykorzystywane są do prac plastycznych wykonywanych w ramach terapii zajęciowej. Silwoterapia to nie tylko ruch na świeżym powietrzu, ale także doskonały relaks i odpoczynek. Dla naszych podopiecznych w ramach terapii przyrodą przygotowywane są ogniska połączone z pieczeniem kiełbasek, itp. Taki odpoczynek w cieniu drzew, przysłuchiwanie się szumom wiatru, wspólny śpiew, delektowanie się pięknem przyrody łagodzi stany napięcia emocjonalnego, poprawia nastrój, przeciwdziała depresji, integruje mieszkańców.

Różnorodność form tego rodzaju terapii, czyni ją niepowtarzalną, niezwykle skuteczną, a zarazem prostą w realizacji.